Szanowni Państwo
Wprowadziliśmy kilka zasad aby nauka w British School była dalej bardzo efektywna, ale i bezpieczna dla wszystkich.
Poniższe zasady, będą ulegały zmianie w zależności od sytuacji epidemiologicznej w naszym mieście. Dzięki stałym konsultacjom z Sanepidem, jesteśmy na bieżąco z zasadami, ale co najważniejsze z dobrymi praktykami bezpiecznego funkcjonowania szkoły.
-------------------------------------------------------------------
Procedura sanitarna z dnia 31 sierpnia 2020 roku
obowiązująca na terenie Ogólnopolskiej Szkoły Językowej British School oddz. Dąbrowa Górnicza
§ 1
Postanowienia wstępne
- Niniejszy dokument określa procedurę sanitarną obowiązującą na terenie szkoły językowej British School mieszczącej się w Dąbrowie Górniczej przy ulicy
Al. T. Kościuszki 27 (dalej jako: „Procedura sanitarna”). - Wymogi określone w Procedurze sanitarnej mają na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 i zostały przygotowane zgodne z aktualną wiedzą, obowiązującymi przepisami oraz wskazaniami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju oraz Generalnego Inspektoratu Sanitarnego.
- Ilekroć w niniejszym dokumencie mowa o:
- „Szkole” – rozumie się przez to British School oddz. Dąbrowa Górnicza,
- „uczestnikach kursu” – rozumie się przez to osoby korzystające z usług oferowanych przez Szkołę, uczestniczących w kursach językowych Teddy Eddie, Junior, Teen, Adult
- „rodzicach lub opiekunach” – rozumie się przez to rodziców lub opiekunów uczestników kursu,
- „pracowniku” – rozumie się przez to osobę zatrudnioną przez Szkołę bez względu na podstawę zatrudnienia i wykonującą pracę na rzecz Szkoły,
w szczególności lektora prowadzącego działalność edukacyjną z uczestnikami kursu, - „sali lekcyjnej” – rozumie się przez to wyodrębnione pomieszczenie, przeznaczone i przystosowane do przeprowadzenia w nim kursu.
§ 2
Obowiązek zakrywania ust i nosa
- Na terenie Szkoły należy stosować się do powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa. Obowiązek ten odnosi się w szczególności do przestrzeni wspólnej, jak korytarze, węzły sanitarne, poczekalnia, sekretariat szkoły.
- Do zakrywania ust i nosa służyć może odzież lub jej część, a także maska, maseczka, przyłbica albo kask ochronny, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695).
- Bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa przez uczestników kursu podczas zajęć dydaktycznych następuje gdy miasto Dąbrowa Górnicza zostanie objęte strefą żółtą lub czerwoną.
- Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy:
- dzieci do ukończenia 5 roku życia;
- osób niemogących zakrywać ust lub nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osób mających trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;
- osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania.
§ 3
Zachowanie społecznego dystansu
- Na terenie Szkoły należy stosować się do obowiązku zachowania odpowiedniej społecznej odległości między osobami.
- Odległość powinna wynosić:
- 1,5 metra – w przypadku stanowisk pracy, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter wykonywanej działalności, a zastosowane zostały środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii;
- 1,5 metra – w przypadku rodziców lub opiekunów przyprowadzających lub odbierających uczestników kursu ze Szkoły; odległość ta powinna być zachowana zarówno w stosunku do pracowników Szkoły, jak i pozostałych rodziców lub opiekunów oraz uczestników kursu.
- Pracownicy zobowiązani są do dopilnowania, aby odległość opisana w ust. 2 została zachowana. W tym celu są oni także zobowiązani do zwrócenia uwagi osobom nieprzestrzegającym tego dystansu.
§ 4
Środki ochrony osobistej zapewniane przez Szkołę
- Szkoła zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej w postaci jednorazowych rękawiczek lub płynu do dezynfekcji rąk. Pracownik zobowiązany jest do regularnego korzystania przynajmniej z jednego środka ochrony osobistej.
- Środki do dezynfekcji umieszczone są w następujących punktach:
- przy drzwiach wejściowych do szkoły,
- w salach lekcyjnych,
- w sekretariacie szkoły,
- w poczekalni dla rodziców,
- w pomieszczeniu socjalnym
- Do korzystania ze płynu do dezynfekcji rąk zobowiązany jest zarówno uczestnik kursu, jak i rodzic lub opiekun przebywający na terenie Szkoły.
- Dezynfekcja rąk powinna nastąpić każdorazowo po wejściu na teren Szkoły.
§ 5
Bezpieczne warunki pracy i nauki
- Na terenie Szkoły dokonuje się regularnej dezynfekcji przestrzeni użytkowej, w tym sal lekcyjnych, pomieszczeń biurowych, a także przestrzeni wspólnych.
- Dezynfekcji przestrzeni użytkowej dokonuje się przy użyciu atestowanych preparatów do szybkiej dezynfekcji powierzchni.
- Przed rozpoczęciem pierwszych zajęć zaplanowanych na dany dzień dokonuje się dezynfekcji ogólnej Szkoły. Dezynfekcja obejmuje w szczególności: biurka, ławki, ladę rejestracji, krzesła, gałki, klamki, a także sprzęt komputerowy i urządzenia sanitarne (umywalki, krany, toalety). Do przeprowadzenia dezynfekcji ogólnej zobowiązany jest pracownik wyznaczony przez Szkołę.
- Po każdych zakończonych zajęciach sala lekcyjna, w której odbywał się kurs:
- podlega dezynfekcji,
- jest wietrzona w ramach możliwości lokalowych Szkoły, uzależnionych
w szczególności od dopuszczalności otwierania okien w budynku.
- Do przeprowadzenia dezynfekcji oraz wywietrzenia sali lekcyjnej zobowiązany jest pracownik, który prowadził zakończone zajęcia.
- W związku z koniecznością przeprowadzenia dezynfekcji sali lekcyjnej oraz jej wietrzenia, między kolejnymi zajęciami zachowany jest właściwy odstęp czasowy.
- W celu ułatwienia procesu dezynfekcji na terenie Szkoły znajdują się jedynie sprzęty (w tym sprzęty edukacyjne) niezbędne do właściwego funkcjonowania Szkoły
i prowadzenia kursu językowego. - Uczestnicy kursu zobowiązani są do przynoszenia do Szkoły jedynie niezbędnych artykułów edukacyjnych i do niewymieniania się nimi między sobą.
- W kasach Szkoły płatności dokonuje się w sposób bezgotówkowy – przelewem. Płatność gotówką dopuszczona jest w uzasadnionych przypadkach.
- W miarę możliwości organizacyjnych Szkoły, grupy złożone przez uczestników kursu są stałe, a do pracy z grupą przyporządkowani są ci sami pracownicy.
§ 6
Procedura przygotowana na wypadek wykazywania przez osobę
objawów sugerujących zarażenie wirusem SARS-CoV-2
- Sytuacja, gdy u osoby przebywającej na terenie Szkoły, w tym w szczególności u pracownika Szkoły, uczestnika kursu, rodzica lub opiekuna, zauważy się objawy sugerujące zarażenie wirusem SARS-CoV-2, powoduje konieczność podjęcia kroków opisanych w niniejszym paragrafie.
- Osoba, u której widoczne są objawy sugerujące zarażenie wirusem SARS-CoV-2 lub która na takie objawy się uskarża, powinna być niezwłocznie odseparowana od innych w wyznaczonym do tego pomieszczeniu.
- Niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów sugerujących zarażenie wirusem SARS-CoV-2, należy skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną i stosować się do jej poleceń.
- Jeśli stan zdrowia osoby przejawiającej objawy sugerujące zarażenie wirusem SARS-CoV-2 uzasadnia pilną interwencję medyczną, należy niezwłocznie skontaktować się z numerem ratunkowym 999 lub 112.
- W razie:
- braku wyodrębnionego pomieszczenia, o którym mowa w ust. 2,
- istnienia istotnych przeciwwskazań co do pozostawienia osoby wykazującej objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w zamkniętym pomieszczeniu, takich jak wiek lub dynamicznie pogarszający się stan zdrowia
należy wydzielić powierzchnię, gdzie osoba ta będzie mogła oczekiwać na transport. Osoba ta powinna być odseparowana od innych osób w odległości minimum 2 metrów z każdej strony.
- Po przyjeździe transportu i opuszczeniu przez osobę wykazującą objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2 terenu Szkoły, należy:
- bezzwłocznie podjąć działania mające na celu ustalenie obszaru, w którym osoba ta się przemieszczała, a następnie przeprowadzić jego dokładną dezynfekcję, z uwzględnieniem przedmiotów, z którymi miała styczność (zabawki, książki, klamki, gałki),
- w miarę możliwości dokonać przewietrzenia pomieszczeń Szkoły,
- powiadomić o zaistniałej sytuacji osobę pełniącą zarząd nad budynkiem – jeżeli Szkoła zajmuje lokal w budynku współdzielonym (biurowiec, kamienica) – do której należy decyzja w zakresie przeprowadzenia dezynfekcji części wspólnych budynku.
- Do podjęcia czynności, o których mowa w ust. 2-6 zobowiązane są wyznaczeni pracownicy Szkoły lub osoby nią zarządzające.
- W celu usprawnienia wykonania czynności, o których mowa w ust. 3-4, na terenie Szkoły w widocznych miejscach umieszczone są pisemne informacje z danymi kontaktowymi do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz numerami alarmowymi 999 i 112.
§ 7
Działania edukacyjne
- Niezależnie od postanowień wskazanych w paragrafach poprzedzających, Szkoła prowadzi aktywne działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości na temat higieny osobistej i przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa SAR-CoV-2.
- Działania te opierają się w szczególności na prowadzeniu rozmów z pracownikami Szkoły, a także uczestnikami kursów oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz dbaniu o zachowanie zasad obowiązujących na terenie Szkoły.
§ 8
Obowiązki ciążące na rodzicach lub opiekunach uczestników kursu
- Warunkiem osobistego uczestnictwa w kursie językowym jest:
- pozostawanie przez uczestnika kursu w stanie zdrowia i niewykazywanie przez niego objawów wskazujących na okoliczność zarażenia wirusem SARS-CoV-2,
- nieprzebywanie przez żadnego z domowników uczestnika kursu na kwarantannie domowej,
- brak kontaktu uczestnika kursu z osobą zarażoną SARS-CoV-2 – według najlepszej wiedzy uczestnika kursu oraz jego rodzica lub opiekuna.
- Rodzice lub opiekunowie uczestników kursu podczas zawierania umowy o kurs składają odpowiednie oświadczenie, zapewniając o okolicznościach wymienionych w ust. 1 lit. a-c.
- Na rodzicach lub opiekunach uczestników kursu spoczywa obowiązek zapoznania się z obowiązującą w szkole Procedurą sanitarną.
- Wzór oświadczenia składanego przez rodziców lub opiekunów uczestników kursu co do okoliczności, o których mowa w ust. 2 oraz oświadczenia o zapoznaniu się z obowiązującą Procedurą sanitarną stanowi załącznik nr 1 do Procedury sanitarnej.
- Rodzic lub opiekun uczestnika kursu, u którego występują przeciwwskazania do zakrywania ust i nosa przewidziane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zobowiązany jest do złożenia stosownego oświadczenia o występowaniu tych przeciwwskazań. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do Procedury sanitarnej.
- Uczestnik kursu może być przyprowadzany do Szkoły lub z niej odbierany jedynie przez jednego rodzica lub opiekuna. Stan zdrowia rodzica lub opiekuna nie może wykazywać objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
§ 9
Przepisy końcowe
- Procedura sanitarna obowiązuje na terenie Szkoły od dnia 31 sierpnia 2020 do odwołania.
- Procedura sanitarna może ulec zmianie w razie zmiany sytuacji epidemicznej, a w konsekwencji zmiany odnośnego stanu prawnego, wytycznych i zaleceń kierowanych ze strony organów państwowych.
- Szkoła ma obowiązek poinformować rodziców lub opiekunów uczestników kursu o planowanych zmianach w Procedurze sanitarnej wraz z ich zwięzłym uzasadnieniem.